Besök hos Hans – kompis med kroppen

Idag var vi på Hans och träffade Johnna, detta enligt Icas projekt kompis med kroppen.

Där fick vi smaka olika, frukter, bär och grönsaker. Johnna tipsade om att man kan göra dippa och dippa grönsaker, frukter istället för godis. Många av eleverna tyckte att detta var riktigt gott! Helst ska man äta frukt, bär eller grönt 5 gånger om dagen.

Vi fick även lära oss nya ord och hur olika frukter ser ut. Detta har vi även arbetat med i skolan. En av frukterna som vi lärde oss och som eleverna gärna vill att jag skriver på bloggen var nadorcott.

Vi fick även jättemycket frukt av Hans, därför kommer tvåorna att bjuda på fruktsallad imorgon sista lektionen!

Collage 2016-10-13 20_23_55

Stort tack till Johnna och Anna-Maria!

En reaktion på “Besök hos Hans – kompis med kroppen

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *