En härlig torsdag!

Idag hade hela skolan en fin dag på idrottsplatsen. Ettorna sprang skoljoggen tillsammans med förskoleklassen och tvåorna. Det var en stolt förstaklassare som kammade hem förstaplatsen 🙂 Klassen fick även springa 60 meter, och hoppa både längdhopp och höjdhopp. Solen sken på oss hela dagen och vi åt en god lunch innan vi gick tillbaka till skolan…

image image

… Och där hade det hänt grejer! Två av våra hemliga frön hade grott och blivit små plantor, och därför bestämde vi oss för att plantera dem i jord. Vi passade även på att plantera rönnbär som Felix hade hittat under dagen och äpplekärnor från Mohammad och Viktorias äpple. Åsa hade också handlat örter som vi sådde. Så nu har vi en egen liten odling i vårt fönster.

image image

Vi ser fram emot att följa våra hemliga fröns utveckling:

image

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *