En vecka går fort.

Här gäller det att samarbeta för att få bitarna på plats.

När man lyckats blir det så här.

Veckan har bestått av att träna vidare på den analoga klockan. Vi har tränat både praktiskt med hjälp av våra kroppar och teoretiskt med arbetsblad och Ipad. Nu släpper vi klockan för ett tag och börjar fokusera mer på taluppfattningen.

Vi har även denna veckan startat upp vårt nya tema som ska handla om flyttfåglar och de fåglar som blir kvar i Sverige på vintern. Filmen flyttfåglarna var uppskattad i klassen och eleverna har kommit med många bra förslag till fortsatt arbete.

I svenskan tränas det vidare på läsning,  bokstäverna och att få rätt ordföljd i en mening. För att synliggöra när en mening låter fel så har vi spelat tokiga meningar spelet. Meningarna som bildas i detta spelet blir väldigt knasiga och vi får oss ett gott skratt när de läses upp högt.

Fredagens mattelektion fick eleverna prova på tangram. Vissa tyckte det var lite klurigt att få bitarna på rätt plats men alla var överens om att det var roligt. .

Detta sker i vecka 47.

måndag: idrott

tisdag:

onsdag: Blå grupp, läsläxa.

torsdag:

fredag: Rosa grupp, läsläxa

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *