Österlenresa med åk 4-6

Vilken härlig dag vi haft! I strålande solsken kom vi till Glimmingehus. Där fick vi en guidad rundvandring i borgen, måla vapensköldar, sköt medeltida pilbåge och fick lära oss att göra tegelsten på medeltida vis. Efter mums på matsäck och fri tid på Glimmingehus gick färden sedan vidare till Järrestad där vi fick bestiga Dansarens häll, en av Nordens största hällristning, dessutom ca 3 500 år gammal, otroligt! Guiden Veronica Jeppsson tog oss sedan vidare till Simrislund där vi tog oss upp på Yxornas häll, en lika gammal hällristning, men med andra berättelser. Vi avslutade vår Österlentur med ett besök på kungagraven i Kivik där vi av guiden fick höra spännande berättelser om tron på gudarna för mer än 3000år sedan, och hur de hjälpte till att få solen gå upp och ner med hjälp av fiskar och hästar, och att bärnsten var solens strålar som stelnat i vattnet.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *