Problemlösning – Godis

Idag har vi klurat lite på hur vi kunde göra olika godispåsar. Alla skulle kosta 5:- var men ingen fick vara lika som en annan! Klurigt men roligt! Vi dokumenterade i våra mattelektion häften!

När vi tittade i våra häften som vi inte använt på ett tag eftersom vi jobbar på ved Vektor, märkte vi att vi har lärt oss mycket. Eleverna tittade på hur de skrev i böckerna tidigare och hur de gör nu. De såg skillnad! Kul!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *