Tema-avslutning för årskurs F-3

Idag var det dags för temaavslutning, vi har avslutat delen ”Pengar, konsumtion och återvinning”. Dagen började med att årskurs tre redovisade sina affischer om miljövänliga (eller?) bilar och den globala uppvärmningen. Sedan fick F-klass och 3:orna lyssna på när 1-2:an redovisade om blåvalen i ett klassrum och isbjörnen i ett annat. Det bjöds också på film. Barnen hade övat in sina presentationer och de var superduktiga!!

Här kan ni se blåval-gruppens fantastiska presentation:

Efter lunch och rast var det dags för en tipsrunda – där barnen själv fått bidra med frågor. Vi hade också sopåtervinnings-stafett! Dagen avslutades med chokladbollar.

Anna springer in i mål…

Här har första gänget sorterat sina sopor.

Laguppställning och snart dags att börja springa…

Tack treorna för de goda chokladbollarna!

En reaktion på “Tema-avslutning för årskurs F-3

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *