”Vart är isfågeln?”

I måndags fortsatte vi att jobba med våra isägg. Vi:

  • hällde salt på dem – äggen började då att låta – de knastrade och knäppte. De smälte också på ytan.
  • ställde hypoteser om vad som skulle hända med äggen när vi lämnande dem framme under natten. Den vanligaste gissningen var att äggen skulle smälta.
  • gissade också hur lång tid det skulle ta innan de smälte helt – gissningarna varierade mellan 1 timme och 16 dygn.

Imorse när vi kom hade äggen smält nästan helt – vi räknade ut att det hade tagit 20 timmar för det stora ägget att smälta. Vi undrar också vart isfågeln tagit vägen… Trots att vi hade satt folie över lådan hade den rymt!!

Vi avslutade dagen med isäggsmatte, där barnen skulle lösa olika uppdrag i grupper. Vi mätte bl.a. vattenhöjden på smältvattnet, vi mätte omkretsen på andra ägg, vi räknande ut hur många ungar tre isfåglar kunde få och vi hämtade pinnar som var en meter långa till isfågelns bo. En rolig och lärorik dag 🙂

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *