Vecka 10 1-2

Utvärdering vecka 10 årskurs 1 & 2!

Denna veckan har vi lärt oss mer om bronsåldern, men för de flesta så var det fortfarande stenålder då det bara var de rika som hade råd med brons. Vi har även tränat på att presentera oss på engelska i appen puppet pals 2.

Rasterna har varit bra, vi har lekt med nya kompisar. Vi var med i en rastaktivitet som Johanna ordnade, Johannas lärare var och bedömde Johanna och vi hjälpte henne att få godkänt av sin lärare.

Nästa vecka vill vi bli bättre på addition och subtraktion och lära oss mer om forntiden. Vi vill även bli bättre på att prata engelska.

Det bästa med veckan har varit fritids, rasten, att göra egna hällristningar,  hoppa hopprep, matte, när vi gjorde filmer på engelskan i puppet pals 2 och boklust. Vi har varit duktiga på att hålla ordning i vårt klassrum, därför har vi fått många guldstjärnor av städerskan.

Trevlig helg önskar Linnea, Jenny, Karin, Åsa och barnen i 1-2!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *