Vecka 50 ~Nobelvecka~

Den här veckan har vi jobbat med Alfred Nobel. Vi blev uppdelade i tre olika grupper där vi var blandade med ettorna, tvåorna, treorna och så vi i 4-6. Vi jobbade i dom här grupperna under tre dagar (måndag, tisdag & onsdag) I en av grupperna så var vi hos Helen och Maria och där fick vi jobba mer med Alfred Nobel och lära oss mer om honom. Vi jobbade först med ett häfte, och sen fick man välja vad man ville få pris i, litteratur, fred, medicin eller ekonomi och göra ett arbete eller kanske en uppfinning som man vill få pris för. I en annan grupp fick vi vara inne hos Lena och Anna, och  där blev vi uppdelade i två grupper. Hos Lena fick man skriva och rita hur man ville att sin egna uppfinning skulle fungera, och hos Anna fick man testa massor av roliga experiment. Den sista gruppen var hos Jenny och då blev vi uppdelade i grupper där vi fick jobba tillsammans. Vi skulle jobba kring vänskap och göra collage om det. Och sedan fick vi välja ut tre ord som vi tycker passar till vänskap. Det har varit en rolig vecka. I torsdags så delades nobelprisen ut och då fick vi en god chokladpudding till efterrätt.

IMG_0251[1]

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *